Flashforward'da flaş gelişme! Başka bir gelecek mümkün...

Nisan 24, 2010

------Dikkat, S01xE16'ya dair fazlasıyla spoiler içerir------
Flashforward'ın 22 Nisan'da yayımlanan "The Garden of Forking Paths" [Borges'e selam olsun!] adlı bölümünde bir kırılma noktasına şahit olduk. Kaç bölümdür  Demetri'nin öleceği, hem de Mark'ın silahından çıkan kurşunla Mark'ın eliyle öleceği 15 Mart gününe doğru adım adım ilerliyorduk. Mark bir yandan başka bir blackout olmasını engellemeye çalışıyor, diğer yandan da Demetri'nin ölmemesini sağlamak için elinden geleni yapıyordu. Bu uğurda kendi flashforward'ının gerçekleşmesinin yolunu açmış oldu tabii, henüz bundan haberi yok... Zaten böyle kahraman ruhlu adamlar hep başkalarını kurtarıp onlar uğruna didinirken kendi hayatlarını rezil ederler. Neyse, konumuz bu değil.
Geçen bölümde Dyson Frost, Demetri'yi çöt diye suratına bir tane indirip bayıltmak suretiyle atmış arabasına, kaçırmıştı. Böylelikle siz bana çalım atamazsınız demeye getirmişti. Yıllardır CSI kültürüyle haşır neşir olan biri olarak biliyorum ki, böyle cin akıllı seri katiller, büyük bir planı olan adamlar falan işlerini sessiz sedasız halletmeyi sevmezler; illa zeki olduğunu düşündükleri bir "güvenlik sağlayıcı kişi"yle iletişime geçmek, yok efendim ona numaralar çekmeye çalışmak, onunla oyun oynamak ya da ona bir mesaj vermek isterler. Dyson Frost da aynı şekilde Mark'la iletişime geçip duruyor, ona çeşitli yollardan mesajlar iletiyordu. Bu bölümde de Mark'ın Demetri'yi kurtarmasını sağlayan yılların kırmızı kablo-mavi kablo ikilemi Frost'un minik Charlie'ye verdiği Dr. Seuss hikâyesinden çıkma ipucuyla çözüldü. Yani Dyson Frost hem Demetri'yi o ölüm tuzağına hapsetmiş hem de kendi eliyle kurtarmış oldu.  

Demetri silahın tehdidinden kurtulup sağ salim o ölüm sandalyesinden kalktıktan sonra, Dyson Demetri'nin kurtulacağını önceden hesaplamış olduğu için (ya sen öleceksin ya ben demişti hatırlarsanız) şık bir mekanizmayla duvara çizmiş olduğu tüm olası gelecekleri içeren şemayı ortadan kaldırdı. Bütün yazılar ağır ağır silinirken duvara bakakalan ikilimize bir çift lafım olacak: FBI ajanlarının niye bir halt beceremediği ortada! İki gıdım CSI zekânız olsa önce o şemanın resmini çekerdiniz! Silinmese bile ne yapacaktınız, koca levhayı mı sırtlanıp götürecektiniz? Adam orada her alınan kararla değişen kader çizgilerinden kolaj yapmış, siz hâlâ hırsız-polis mantığındasınız arkadaş... 
Şimdi 15 Mart geçip de Demetri'nin ölmediği, yani başka bir geleceğin mümkün olduğu ortaya çıkınca herhalde olanlar Olivia'ya olacak! Flashforward'ının gazına gelip, Charlie parkta düştüğünde iki satır babacılık oynadı diye Lloyd'a meyillenen Olivia, bu gerçeği öğrenince pişmanlık duyacak ama Mark da er geç bunların yakınlaşmasını öğrenecek ve kendini alkole verecek. Bryce da bu durumda Nicole'e yaklaşma çabalarını artırabilir. Peki bu Janice'in olayı nedir? Simon rolündeki hobbitle konuşurken tehlikeli sinyaller vermişti ama görevini de canla başla yapıyor maşallah. Demetri'ye hamileyim dedi, kesin bebeği de Simon'dan yapmıştır. Perde arkasındaki adamlarla işbirliği yapıyorsa ona neden saldırmışlardı peki? Off, kafam çok karıştı...  
Bir yandan Lost bir yandan Flashforward, kader ve gelecek kavramlarını sorgulaya sorgulaya bir hal olduk; herkes bir adım atmadan önce yüz kere düşünecek yakında :)
Keiko'ya ne oldu asıl ya? Hapse mi girdi o irikıyımlarla birlikte?   

Digg Stumble Delicious Twitter Facebook Reddit RSS

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

Seyirciler