Türkiye'de şaşırtıcı bir Alman...

Mart 28, 2010

Şu anda ülkemizde Bağdat Caddesi ve Nişantaşı'nda olmak üzere iki tane İstanbul'da, bir tane de Bursa'da şubesi olan İtalyan restoranı Vapiano, aslen Almanyalı. Sitelerindeki bilgiye bakılırsa beş yıl önce Almanya'da kurulan Vapiano'nun dünya çapında 30 şubesi bulunuyormuş. Hatta: "Almanya başta olmak üzere; Avusturya, Belçika, Hollanda, Amerika, İsveç, İsviçre, Türkiye ve Macaristan’da şubeler açarak hızla büyüyen Vapiano, dünyanın en hızlı büyüyen İtalyan mutfağı olarak dikkat çekiyor"muş. Ben sadece Suadiye şubesine gittim, ama her gittiğimde de çok memnun kaldım. 


Adını İtalyanca "Chi va piano, va sano e va lontano" yani Türkçe anlamıyla "Hayatı hafife al, uzun yaşa" deyiminden alan Vapiano, gerçekten de size kolaylıklar sağlayarak rahat bir ortam sunmayı amaçlıyor. Antipasti adı verilen ve içinde pasta türevleri bulunmayan başlangıçlar, pizza, makarna, salata, tatlı çeşitleriyle zengin bir café&bar servisi veriyorlar.   
Girişte herkese birer manyetik kart dağıtılıyor ve siparişler ayrı ayrı herkesin kartına işleniyor. Böylece ayrı ayrı hesap öderken sorun yaşanması önlenmiş oluyor. Mekânın sistemi self-servis, ama bunun bir eziyet olacağını sanmayın sakın. Her şeyin gözünüzün önünde pişmesi bir yandan iştahınızı kabartırken diğer yandan eğlenceli olacaktır. Fiyatları ortalama olmakla birlikte seçtiğiniz yiyeceğin doyurucu olacağından da emin olabilirsiniz.
Özellikle Bağdat Caddesi şubesi, geniş bahçesiyle yaz aylarında çok keyifli oluyor. Etrafınızda göreceğiniz ağaçlar, saksılarda fesleğenler ve kekikler (saksıdan koparıp yemeğinize taze taze katıyorlar üstelik), ahşap yüksek tabureler ve kalabalık gruplarla rahatça oturabileceğiniz büyük masalar ortamın samimiyetini ve Akdeniz sıcaklığını artıran detaylar. Bir Alman'dan beklenmeyecek bir sıcaklık olduğunu söyleyebilirim :) Baharın yaklaştığı günlerde, siz de bir Vapiano şubesine gidip kendinize güzel bir ziyafet çekebilirsiniz!

Digg Stumble Delicious Twitter Facebook Reddit RSS

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

Seyirciler