Kitap okumak parayla değil istekle orantılıdır!...

Şubat 21, 2010

Yukarıda gördüğünüz bir telefon kuyruğu değil. İngiltere, Somerset'te bir köyde, ölmekte olan iki şey, klasikleşmiş kırmızı telefon kulübesiyle kitaplar birleştirilerek, dünyanın en küçük kütüphanesi oluşturulmuş. İçinde 100'den fazla kitap ve çeşitli DVD filmler ve müzik CDleri bulunan bu kütüphanenin önünde, buranın sakinleri okudukları kitapları, izledikleri filmleri yenileriyle değiştirmek üzere sıraya girmiş bulunuyorlar.  Bizim ülkemizde böyle bir şey olması imkânsızın da ötesinde gibi geliyor bana. Kurulduğu ilk gece, kütüphane tamtakır edilir ve kitaplar sahafa falan satılır... Ondan sonra her yerde kitaplar çok pahalı, diye şikâyet edilir, korsan kitaplar basılır, alınır, belki de okunmadan bir kenara atılır...

Digg Stumble Delicious Twitter Facebook Reddit RSS

2 yorum:

Coşkun Hürsel dedi ki...

"Ölmekte olan iki şey" diyerek ne güzel tanımlamışsın! Bizim ülkemizde kitap da ankesörlü telefon kulübesi de hiç o kadar yaygın olmadı. Ancak şu anda İngiltere'de bulunan birisi olarak şu kadarını da ekleyeyim, burada bir de şöyle bir sorun var, ortalıkta o kadar çok kitap var ki, eskisi para etmiyor. İnsanlar ellerindeki fazlalık kitapları Oxfam gibi yardım kuruluşlarına bağışlıyorlar ve bu kuruluşların "charity shop"larında kitaplar çook ucuza satılıyor. Yani kendimizi kötülemeden önce diğer etkenleri de dikkate alalım. O kulübe Somerset'in bir köyünde değil de Kuzey Londra'da, mesela Tottenham'da falan olsaydı, kitapların talan edilmesi bir tarafa kulübeyi söküp götürmeye kalkan bile çıkabilirdi!

amonka dedi ki...

Evet, aslında kırmızı telefon kulübesi nostaljik bir obje olarak çok para edebilirdi, ama bu haberi okuduğum sitede telefon kulübesinin 1 pounda alındığı söyleniyordu... Doğru söylüyorsun sanki başka hiçbir yerde böyle şeyler olmazmış gibi yazdım, ama bu aralar kütüphane kültürümüzün hiç olmamasına ve insanların kitap okumamak için parayı bahane etmesine kafayı takmış durumdayım!..
Salford'da bir sene yaşamış biri olarak İngilizlerin de ne kadar korkunç olabildiklerini çok iyi biliyorum :)

Related Posts with Thumbnails

Seyirciler