Filmekimi geliyor...

Eylül 12, 2009


Filmekimi yaklaşıyor yine! Bu seneki tarihler 16-25 Ekim olarak belirlenmiş ve süre de 10 güne uzatılmış. Henüz İKSV'nin sitesinde program vs. yer almıyor ama basın bülteninden edindiğim bilgilere göre kendime bir liste yaptım. İlk etapta gitmeye karar verdiğim filmler:


Woody Allen'ın son 10 yılda çektiği en iyi film olarak tanımlanan komedide Allen, evlilik, talih, cinsellik gibi bilindik temalarına dönüş yapıyormuş.

Coen Biraderlerin yeni filmi, kendi çocukluklarından esinleniyor ve onların büyüdüğü Minnesota-Minneapolis bölgesinde geçiyor. Coenlerin anne-babası gibi üniversitede öğretim görevlisi olan Larry Gopnik'in yaşamını muzip bir gözle anlatan film, ilk kez Toronto Film Festivali'nde izleyici karşısına çıkmış.Haneke bu kez sırlar, kötü niyet, entrika ve aile kaygılarıyla örülü Bergmanvari bir köy portresi çiziyor Das Weisse Band filminde. Birinci Dünya Savaşı öncesinde 1913-14 yıllarında Almanya'nın Protestan olan kuzeyinde bir köyde olanları konu alan film Almanya'nın da 2010 Oscar adayı. Ayrıca bu yıl Cannes'da Altın Palmiye ve Fipresci ödüllerinin de sahibi.


Steven Soderbergh ve Benicio del Toro ortak yapımı olan film, Ernesto "Che" Guevera'nın yaşamını, 7 yıl süren "takıntılı bir araştırma" sonucu edindikleri belgelere dayaranarak anlatan, son derece özenli ve büyük bir proje. İki bölümden oluşan film, iki ayrı seansta gösterilecekmiş.
Tüyler ürpertici atmosferi ve güçlü oyuncu kadrosuyla Don't Look Back, psikolojik gerilim türünün bildik öğelerini alışılmadık biçimlerde ve kadın ekseninde kullanıyor. Başrollerini Monica Belluci ve Sophie Marceau'nun paylaştığı filmde, bir yazar olan Jeanne, bir fotoğrafın izinden geldiği İtalya'ya bir kadının peşine düşer ve bu kadına dönüştüğünü fark eder.


Amerika tarihinde, şirket sırlarını FBI'a sızdıran en üst düzey yönetici olan şizofreni hastası Mark Whiteacre hakkında bir kara komedi-gerilim filmi olan The Informant!, eski New York Times muhabiri Kurt Eichenwald'ın aynı adlı kiabından bir uyarlama. Başrolde Matt Damon'un olduğu filmde, yönetmenliği Steven Soderbergh, yapımcılığı ise George Clooney üstlenmiş.


Digg Stumble Delicious Twitter Facebook Reddit RSS

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

Seyirciler