Gösteri Peygamberi

Ağustos 20, 2009
Geçen hafta Chuck Palahniuk'un Dövüş Kulübü'nden sonraki ikinci kitabıGösteri Peygamberi'ni okudum. Kitabın orijinal ismi Survivor ancak "survive" fiili de hakkıyla Türkçe'ye çevrilemeyen, ne şekil çevrilse eğri duran bir fiil olduğundan, bence gayet yerinde bir kararla kitaba "Gösteri Peygamberi" ismi verilmiş. Çevirmek demişken, kitabın çevirmeni Funda Uncu Irklı'yı da anmadan geçmek istemem; kendisi oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Yakın zamanda yaşadığım birkaç kötü tecrübeden sonra çeviri kitaplara tereddütle yaklaşır olmuştum. Kötü çeviri, en iyi kitaptan bile insanı anında soğutuyor çünkü. Neyse ki, bu sefer çeviri kokan hatta dümdüz çevrilip anlamını kaybetmiş cümleler/ifadeler görmeden, sorunsuz bir şekilde kitabın sonunu getirdim.
Palahniuk'un bu defaki kahramanı, Tender Branson, Creedish mezhebinin bir üyesi. Dış dünyadan uzakta, Creedish Kilisesi'ne ait topraklar üzerinde kurdukları hayatta, tek amaçları olabildiğince çok çocuk yaparak çoğalmak, ömür boyunca çalışmak ve gerektiğinde de ölmek olan bir mezhep...Topluluk içindeki insanlar yalnızca soyadlarıyla birbirinden ayrılıyorlar; bunun dışında her şey tektipleştirmek üzerine kurulu. Her ailenin en büyük erkek çocuğuna Adam, sonra gelenlere ise Tender adı veriliyor; kızların hepsinin ismiyse Biddy. Herkes benzer evlerde yaşayıp, aynı tip kıyafetler giyiyor. Adamlar ve onlar için seçilen Biddyler dışında, diğer tüm çocuklar 17 yaşında vaftiz edildikten sonra, kendileri için ayarlanan işlerde ömürleri boyunca çalışmak üzere dış dünyaya gönderiliyorlar. İlişkiye girmeleri, evlenmeleri yasak olan Tender ve Biddylerin hayattaki tek amacı ölene dek çalışmak. Öyle ki, birbirlerine rastladıklarında -beş cümle dışında- konuşmaları bile yasak. Kazandıkları paranın çoğunu da Kilise'ye gönderiyorlar.
Kendi halinde işini yapıp cennete gideceği günü bekleyen Tender Branson'ın hayatıysa, birinin çocuk tacizi sebebiyle mezhebi şikayet etmesi ve bunun takiben başlayan soruşturma yüzünden geri dönülemeyecek bir şekilde değişiyor ve bir şekilde kendisini gösteri dünyasının içinde buluyor. Palahniuk bu sefer de karakterini yalnız bırakmamış ve yanına Fight Club'ın ünlü Marla Singer'ı tadında -geleceği gören- bir Fertility Hollis koymuş... Tesadüfen hayatına giren bu kızıl saçlı kız, Tender Branson'ın gerçek hayata dair tek tutanağı oluyor.
Bundan sonrasında Palahniuk süper ironik bir dille, özellikle Amerika'da medya ve "showbiz" denilen şeyin ne raddeye varmış olduğunu, menajerlerin gölgesinde çürüyen yaşamları anlatıyor. Kitle toplumunun giderek nasıl manyakça bir hal aldığını, anlatılanların kurgu olduğunu bilmenize rağmen aslında gerçeğe çok da uzak olmadıklarını düşündüğünüzde daha iyi anlıyorsunuz. Tender Branson'la birlikte her köşeyi döndüğünüzde karşınıza çıkanlara bir süre sonra şaşırmayı bırakıp artık alaylı bir şekilde gülmeye başlıyorsunuz...
Tanıtım'dan:
Yalnızlık, yabancılaşma, şiddet, pornografi, tüketim ve şöhret açlığı... Televizyon kanallarından boca edilen sayısız yalanla kirlenmiş, hiçbir şeyin dolduramadığı bir boşluk... Gösteri Peygamberi, yeni bir binyılın başındaki modern dünyanın ürkütücü çılgınlığına ilişkin karanlık bir taşlama; medya, şöhret ve pop kültürüne yönelik sivri dilli bir aşağılama...
amonka

Digg Stumble Delicious Twitter Facebook Reddit RSS

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

Seyirciler